Україна комунальна http://jkg-portal.com.ua/ Головний експерт житлово-комунального господарства України uk Sat, 25 Jan 2020 22:53:16 +0300 http://jkg-portal.com.ua/images/logo_UK.jpg Україна комунальна http://jkg-portal.com.ua/ <![CDATA[Комунальні борги українців готують до реструктуризації]]> http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/komunaln-borgi-ukrajincv-gotujut-do-restrukturizacji-58699 Fri, 24 Jan 2020 18:25:00 +0300 message  

Підприємства тепло- та водопостачання і водовідведення необхідно вивести з боргової кризи, а також переписати механізм реструктуризації заборгованостей для населення.

За даними відомства, сума боргів у підприємств теплокомуненерго (ТКЕ), водопровідно-каналізаційного господарства (ВКГ) і у населення обчислюється десятками мільярдів гривень, - повідомляє Хвиля з посиланням на міністерство розвитку громад і територій України.

«Обсяги заборгованостей підприємств ТКЕ за газ складає 26 млрд грн, обсяг штрафних санкцій перед підприємствами газової галузі - 9.8 млрд грн. Заборгованість підприємств ВКГ за електрику - 5.7 млрд грн », - зазначає Міністр розвитку громад і територій України Олена Бабак.

При цьому вона уточнила, що ні у держави, ні у органів місцевого самоврядування немає джерел погашення таких великих заборгованостей.

«Борги населення перед підприємствами тепло, -водопостачання і водовідведення складають приблизно 19 млрд грн. З них 14.8 млрд грн - за послуги теплопостачання та 4.1 млрд грн - за послуги з водопостачання та водовідведення », - сказала Олена Бабак.

Також вона зазначила, що питання визначення джерела погашення боргів і реструктуризації заборгованості населення треба вирішити на законодавчому рівні.

«Адже стан справ в галузі є критичним і вимагає невідкладного прийняття комплексу рішень для забезпечення безперебійної роботи підприємств тепло-, водопостачання і водовідведення, а також отримання споживачами якісних послуг», - підкреслила міністр.

Нагадаємо, що раніше Кабмін дозволив перерахувати комунальні тарифи за грудень. Кабінет Міністрів дозволив підприємствам коригувати тарифи на централізоване теплопостачання та централізоване гаряче водопостачання в залежності від зміни ціни природного газу.

 

 

]]>
<![CDATA[Будівництво «Північного потоку-2» може затягнутися на 2 роки]]> http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/budvnictvo-pvnchnogo-potoku-2-mozhe-zatjagnutisja-na-2-roki-58698 Fri, 24 Jan 2020 17:35:00 +0300 message Експерти аналітичного центру Atlantic Council вважають, що будівництво російського морського трубопроводу «Північний потік-2», який Газпром будує в обхід України, може затягтися на 2 роки.

Про це повідомив директор Atlantic Council Джон Хербст під час свого виступу на Всесвітньому економічному форумі у Давосі, передає «Ліга.Бізнес».

Зокрема, Хербст зазначив, що будівництво «Північного потоку-2» без допомоги західних компаній та технологій може затягнутися на 2 чи навіть більше років.

На його думку, у разі реалізації цього проєкту, Росія отримає можливість «шантажувати країни Європи відключенням постачання газу так, які вона це робила і раніше». Він таож додав, що для України найбільше загрози становить намагання Росії політизувати питання газу, а ухилитися від цього ризик Україна може лише у разі продовження реформ на ринку газу.

Раніше у Газпромі повідомляли, що планують закінчити «Північний потік-2» до кінця 2020 року.

Зазначимо, що російський Газпром будував «Північний потік-2» для того, аби мати змогу постачати свій газ до Європи в обхід газотранспортної системи України. Проєкт на 100% належить Росії, однак Газпром залучав іноземних партнерів для участі у ньому. Серед них — провідні енергетичні компанії Німеччини, Франції та Австрії.

«Північний потік-2» — друга гілка морського трубопроводу, який Росія будує через Балтійське море від узбережжя Росії до узбережжя Німеччини. З Півночі Німеччини газ з трубопроводу мав постачатися до Центральної Європи, забезпечуючи потреби Німеччини, Австрії, Чехії та низки інших країн. У разі завершення будівництва цього трубопроводу Росія отримала б можливість повністю відмовитися від традиційних шляхів постачання свого газу, зокрема за допомогою ГТС України.

США вимагають від компаній-підрядників, які займаються будівництвом газопроводу «Північний потік-2» згорнути роботи до 20 січня, інакше їм загрожують санкції.

21 грудня 2019 року компанія Allseas, яка будує російський морський трубопровід, оголосила про зупинку робіт через санкції США, передбачені у підписаному Дональдом Трампом оборонному бюджеті.

Добудувати газопровід в обхід санкцій США могли б російські кораблі, однак єдине судно, спроможне на це, знаходиться на Далекому Сході Росії. Для того, щоб відновити будівництво «Північного потоку-2» цьому кораблю потрібно пливти до данських вод близько 2 місяців. Попри це, у Німеччині очікують на завершення будівництва у другій половині 2020 року.

 

]]>
<![CDATA[В Україні почали масово блокувати реєстрацію ОСББ]]> http://osbb.jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/v-ukrajin-pochali-masovo-blokuvati-rejestracju-osbb-58697 Fri, 24 Jan 2020 16:39:00 +0300 message Українцям почали відмовляти в реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Проблеми з реєстрацією нових об'єднань спостерігаються по всій країні.

Крім цього, блокується також і внесення змін в структуру ОСББ: зміну правління, голови і т.д.

"Ситуація з державною реєстрацією для ОСББ знову стає складнішою. ​​Державні реєстратори відмовляються реєструвати об'єднання мешканців без надання нотаріально завірених довіреностей від співвласників, які брали участь в установчих зборах", - розповів UBR.ua глава комітету РКІ, благоустрою, екології та охорони навколишнього середовища Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

За словами експертів, проблеми у ОСББ почалися ще в листопаді 2019 року, коли вступили в силу зміни до закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Його доповнили пунктами, які зобов'язують особа, яка представляє інших людей, підтверджувати свої повноваження винятковим переліком документом.

У випадку з створенням ОСББ - це нотаріальні довіреності від власників квартир, які хочуть організувати об'єднання мешканців.

Таких квартир в одному будинку може бути багато. А якщо в ОСББ хочуть об'єднається кілька будинків, то кількість приміщень може перевалити за кілька сотень.

Отримати нотаріальну від всіх мешканців, які беруть участь у створенні ОСББ, м'яко кажучи, малореально. Не кажучи вже про дорожнечу питання. Кожен документ обійдеться від 300 до 500 грн. На ділі це виливається в досить важкий прайс. До того ж від рейдерів ця ініціатива також не рятує. На "прікормеленних" шахраями реєстраторів ці новації ніяк не позначаться, впевнені експерти.

"Реєстрація ОСББ або змін до нього тепер коштує тисячі і десятки тисяч гривень. Тепер всі рішення ТОВ, ПП, ОК, ОСББ, АТ і т.д. подаються на реєстрацію виключно на нотаріальних бланках. І якщо в рішенні ТОВ це 3-5 сторінок , то в ОСББ це сотні і сотні сторінок пронумерованих бланках. Кілька одеських реєстраторів, з якими ми постійно працюємо перестали проводити реєстрацію до з'ясування даного моменту. Цікаво, що деякі люди нотаріально завірили документи до публікації цього закону, але тепер їх документи не приймають ", - каже віце-президент Асоціації "Розвитку Самоврядування" Віктор Шатов.

Безкоштовна реєстрація також неможлива через те, що всі реєстратори вимагають нотаріальні довіреності від співвласників.

Але згідно з новими законодавчими нормами, реєстратор зобов'язаний перевірити повний пакет документів заявника, в тому числі, і папери, яким людині делегували повноваження представляти інтереси інших мешканців.

А протоколу ініціативної групи творців ОСББ, який завіряється підписами мешканців - немає в переліку документів, згідно з якими заявник може представляти чужі інтереси.

Отже, кажуть експерти, реєстрації об'єднань мешканці стали практично неможливими по всій країні.

За словами експертів, створення ОСББ по Україні сповільнилося і досить серйозно, пов'язано це також і з тим, що мешканці багатоквартирних будинків розчарувалися в державній житловій політиці, яка проводилася останні 4-5 років

Чи не єдиним на сьогоднішній день варіантом для мешканців залишається варіант шукати такого нотаріуса, який погодиться на свій страх і ризик зареєструвати об'єднання без нотаріальних довіреностей від мешканців.

"Нотаріуси реєструють. Реєстратори не приймають документи. Заперечувати спочатку подаючи скаргу до Мін'юсту, потім в суді. Але такої судової практики ще немає. Більшість йдуть до нотаріуса. Сподіваюся найближчим часом цю норму змінять, принаймні законопроект вже готовий", - зазначила юрист з питань управління житлом, засновник "Агентства Марії Осипчук" Марія Осипчук. 

]]>
<![CDATA[Українці зможуть отримувати е-пенсію вже в цьому році]]> http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/ukrajinc-zmozhut-otrimuvati-je-pensju-vzhe-v-comu-roc-58696 Fri, 24 Jan 2020 15:36:00 +0300 message У Міністерстві цифровий трансформації заявили, що вже до кінця 2020 року українці зможуть отримати е-пенсію, а також пояснили, як її отримати.

Про це міністерство повідомляє на своїй сторінці в Фейсбук.

Відзначається, що е-пенсію можна буде отримати до кінця року через додаток або ж сайт «Дія», заповнивши при цьому заяву.

Також йдеться про те, що постанова Кабінету Міністрів «Про оптимізацію надання адміністративних послуг в сфері пенсійного забезпечення» прийнято було ще влітку. Тоді е-пенсія заробила на порталі Пенсійного Фонду. На даний момент громадяни можуть подати документи для призначення пенсії онлайн, однак для цього їм потрібно прикріпити завірені електронним підписом копії документів. А після цього звернутися в сервісний центр з оригіналами документів для того, щоб отримати пенсійне посвідчення.

Однак, підкреслюється, що ефективному впровадженню е-пенсії заважають деякі правові колізії, за якими органи просять громадян досі донести документи, а також підтвердити факт їх унікальності.

У міністерстві також відзначають, що пенсіонер зможе отримувати послугу в новому форматі сидячи на дивані. Для цього можна буде зайти на портал «Дія» через сайт або ж мобільний додаток і заповнити заяву. Після цього, заявник отримати повідомлення про призначення пенсії і зможе забрати посвідчення в сервісному центрі.

 

]]>
<![CDATA[Кабмін: «Укрзалізниця» залишиться під контролем держави]]> http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/kabmn-ukrzalznicja-zalishitsja-pd-kontrolem-derzhavi-58695 Fri, 24 Jan 2020 14:30:00 +0300 message Співпраця України з Німеччиною не передбачає продаж або передачу в концесію "Укрзалізниці". Про це на своїй сторінці в Facebook написав прем'єр-міністр України Олексій Гончарук.

За його словами, співпраця з Німеччиною дозволить підвищити ефективність і якість залізничних перевезень в Україні.

Також він заспокоїв усіх, що український перевізник буде під контролем уряду, і ніхто нікуди його передавати не буде.

"Більше інформації ми оприлюднимо 5 лютого, під час підписання Угоди про стратегічне партнерство з Deutsche Bahn", - сказав Гончарук.

Як повідомляло видання "Коментарі", управління українською компанією "Укрзалізниця" в найближчі 10 років можуть передати німецькому оператору Deutsche Bahn.

Нагадаємо, вчора під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі Міністерство інфраструктури України підписало меморандум з німецькою компанією Deutsche Bahn. Ця співпраця почали, щоб підвищити якість залізничних перевезень в Україні, а також реформувати управлінські механізми "Укрзалізниці".

 

]]>
<![CDATA[У «Нафтогазі» розповіли про переваги української ГТС ]]> http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/u-naftogaz-rozpovli-pro-perevagi-ukrajinskoji-gts--58694 Fri, 24 Jan 2020 13:45:00 +0300 message Використання європейськими споживачами української інфраструктури допоможе оператору газотранспортної системи України заробляти гроші. 

Газотранспортна система України може використовуватися не тільки для транзиту російського газу. Про це в четвер, 23 січня, під час виступу на форумі у Давосі розповів голова правління Національної компанії "Нафтогаз України" Андрій Коболєв. 

Він підкреслив, що газ може транспортуватися з півдня на північ. Таким чином, Польща може отримувати газ зі Словаччини. Крім того, за словами Кобоелва, він пропонує європейським трейдерам використовувати українські сховища газу. Всі знають, що обсяг наших сховищ є надмірним для українських споживачів. Як мінімум 10 мільярдів кубометрів сховищ можуть задовольняти потреби європейських споживачів, - сказав Коболєв. Нагадаємо, компанія "Оператор ГТС України", і оператор словацької газотранспортної системи Eustream уклали міжоператорських технічну угоду 31 грудня 2019 року. Як повідомлялось, генеральний директор "Оператора ГТС України" Сергій Макогон заявив, що через два з'єднання на кордоні з Польщею в українську газотранспортну систему може надходити до 6,6 мільярдів кубометрів газу в рік.

 

]]>
<![CDATA[Програма з МВФ може містити пункт про зменшення адмінтиску на енергоринки]]> http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/programa-z-mvf-mozhe-mstiti-punkt-pro-zmenshennja-admntisku-na-jenergorinki-58693 Fri, 24 Jan 2020 12:29:00 +0300 message Нова програма з Міжнародним валютним фондом (МВФ) може містити пункт про зменшення адміністративного тиску на енергоринки, а також підтримку незалежності Національного банку і традиційний антикорупційний блок, повідомив прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
 
"Я не впевнений, що зможу оприлюднити деталі програми до того, як вона буде оголошена. Але я думаю, що програма може містити пункт про зменшення адміністративного тиску на енергетичних ринках, так що ми можемо очікувати подальшої лібералізації цієї галузі", - сказав прем'єр в інтерв'ю спецвипуску The Report Company, виданим спільно з Newsweek.
 
Він також вказав, що серед інших умов програми може бути підтримка незалежності Національного банку, а також якісне корпоративне управління в держбанках і продовження реформи податкової та митної служб.
 

"Ще один важливий блок - антикорупційний. Деякі органи по боротьбі з корупцією, створені за останні п'ять років, зараз функціонують належним чином і вже мають деякі досягненням. Іншим важливим питанням є незаконне збагачення", - додав Олексій Гончарук. 

]]>
<![CDATA[Міненергодовкілля: в Україні суттєво скоротився видобуток газу ]]> http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/mnenergodovkllja-v-ukrajin-suttevo-skorotivsja-vidobutok-gazu--58692 Fri, 24 Jan 2020 11:50:00 +0300 message Міненергодовкілля повідомило, що станом на 25 грудня 2019 року газовидобувні підприємства України видобули 20,3 млрд кубометрів газу. 
 
Про це йдеться у довідці Міністерства енергетики та захисту довкілля про роботу нафтогазового комплексу України за грудень 2019 року.
 
Сумарний видобуток державних та приватних підприємств становив 20,3 млрд кубометрів.
 
За даними міністерства, суттєво скоротило видобуток державне АТ "Укргазвидобування": за 2019 рік компанія видобула 14,6 млрд кубометрів газу, тоді як у 2018 році показники становили 15,5 млрд кубометрів.
 
АТ "Укрнафта" та ДАТ "Чорноморнафтогаз" у 2019 році видобули стільки ж газу, скільки й роком раніше — 1,1 млрд кубометрів та 0,01 млрд кубометрів відповідно.
 

Приватні газовидобувні компанії трохи наростили видобуток, отримавши за рік 4,5 млрд кубометрів газу (порівняно з 4,4 млрд кубометрів роком раніше). 

]]>
<![CDATA[В Україні за рік майже на 40% зросла кількість зареєстрованих електроавто]]> http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/v-ukrajin-za-rk-majzhe-na-40-zrosla-klkst-zarejestrovanih-jelektroavto-58691 Fri, 24 Jan 2020 11:13:00 +0300 message  
В Україні за рік майже на 40% зросла кількість зареєстрованих електроавто. Про це повідомила пресслужба Федерація роботодавців автомобільної галузі у Facebook.
 
“Всього в 2019 році було зареєстровано 7700 електроавто, що на 39% більше ніж у минулому році”, — йдеться в повідомленні.
 

Станом на кінець листопада 2019 року в Україні нараховується понад 34 тисячі електромобілів та гібридів, з яких — більше 17 тисяч електрокарів.

У той час як у 2015 році в країні було зареєстровано лише близько 500 таких екологічних авто. 

]]>
<![CDATA[Понад 1360 будівель в країні отримали енергетичні сертифікати у 2019 році]]> http://osbb.jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/ponad-1360-budvel-v-krajin-otrimali-jenergetichn-sertifkati-u-2019-roc-58690 Fri, 24 Jan 2020 10:25:00 +0300 message Станом на кінець 2019 р. енергоаудитори видали більше 1360 енергетичних сертифікатів.
 
Зокрема, сертифікацію вже пройшли:
 • 430 житлових будинків;
 • понад 330 громадських будівель;
 • 254 навчальних заклади (школи, університети та ін.);
 • більше 210 медичних закладів;
 • понад 70 дитячих садочків;
 • більше 40 підприємств торгівлі;
 • 7 готелів.
У лютому минулого року енергоаудитори подали до бази Держенергоефективності лише 14 сертифікатів, а у листопаді – більше 200, у грудні – рекордні 376.
 
Найбільше енергетичних сертифікатів видано у Львівській, Рівненській та Полтавській областях.
 
Для забезпечення сертифікації в країні ще у липні 2018 р. Держенергоефективності із закладами вищої освіти започаткувало співпрацю, щоб запровадити навчальні програми та атестацію для енергоаудиторів. У результаті 30 закладів вищої освіти готують фахівців у цій сфері.
 
Завдяки сертифікації визначається:
 • клас енергоефективності будівлі;
 • рекомендації щодо термомодернізації будівлі, щоб підвищити її енергоефективність, забезпечити комфортні умови перебування та зменшити  витрати на комунальні рахунки.
 

Нагадуємо, що на сайті Держенергоефективності можна обрати енергоаудитора, а також переглянути вже видані сертифікати.  

]]>
<![CDATA[Кияни вже здали на утилізацію понад 11 тисяч ялинок]]> http://capital.jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/kijani-vzhe-zdali-na-utilzacju-ponad-11-tisjach-jalinok-58689 Fri, 24 Jan 2020 09:49:00 +0300 message Із початку січня кияни здали на утилізацію в пункти прийому більше 11 тисяч новорічних ялинок. Про це повідомив начальник Управління екології та природних ресурсів КМДА Андрій Мальований.
 
“Із 2 січня до 22 січня на екологічну утилізацію до пунктів прийому надійшло більше 11 тис. новорічних дерев”, — сказано у повідомленні.
 
Зібрані дерева перероблять на щепу в спеціальному тріскоподрібнювачу і навесні використають для зберігання водного балансу лунок вічнозелених рослин у місті.
 
Працюватимуть пункти до 1 лютого, але за необхідності їх роботу можна продовжити.
 

“Правильна утилізація ялинок — важливий внесок у боротьбу з глобальним потеплінням. Двометрова ялина, розкладаючись на сміттєвому полігоні, викидає в атмосферу близько 16 кг вуглекислого газу. Якщо дерево спалити або переробити в тріску, вуглецевий слід можна зменшити у 5 разів”, — додається у повідомленні. 

]]>
<![CDATA[Мінрегіон пояснив тонкощі перерахунку платежів за опалення для населення]]> http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/mnregon-pojasniv-tonkoshh-pererahunku-platezhv-za-opalennja-dlja-naselennja-58688 Fri, 24 Jan 2020 09:10:00 +0300 message Послуги з централізованого опалення для населення здійснюються за фактичними обсягами спожитої теплової енергії, розрахованої за показниками лічильників з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів обслуговування.
 
Станом на 20 січня 2020 в Україні 80,8% житлових будівель оснащено вузлами комерційного обліку теплової енергії.
 
Лідерами за кількістю оснащених житлових будівель вузлами комерційного обліку теплової енергії є: Черкаська (98%), Миколаївська (98%), Харківська (94,8%), Хмельницька (93,5%) та Вінницька (93,0%) області. Найменші показники у Кіровоградській (45,2%), Луганській (41,1%), Тернопільській (18,9%) областей.
 
Оскільки температура зовнішнього повітря в грудні нижча за листопад,    обсяг спожитого тепла в цьому місяці збільшується. До прикладу, середня   температура   повітря у листопаді 2019 року у м. Києві становила +4,5°C, у м. Львові +6,4°C, а у грудні 2019 року +2,7°C та +2,4°C у відповідних містах.
 
Основною складовою тарифу на теплову енергію, та відповідно послуги з централізованого опалення, є вартість природного газу.
 
У грудні 2019 року ціна природного газу становила 4 276,70 грн. за тис.куб.метрів (без ПДВ та інших надбавок). При цьому у тарифах на послуги з теплопостачання більшості підприємств ТКЕ ціна природного газу врахована в розмірі 6 235,51 грн за тис.куб.метрів (без ПДВ та інших надбавок) (ціна більша на 1958,810 грн або на 31,4%).
 
Тому постановою КМУ від 24.12.2019 № 1082 підприємствам ТКЕ надано можливість зменшувати розмір плати за теплову енергію та комунальні послуги у разі коли ціна природного газу, придбаного у відповідному місяці опалювального сезону є нижчою від ціни природного газу, що врахована у структурі тарифів.
 
Враховуючи положення цієї постанови Уряду (станом на 17.01.2020) 143 підприємства ТКЕ прийняли рішення щодо зменшення розміру плати за послуги з централізованого опалення для населення.
 
Відсоток зменшення розміру плати за вказані послуги залежить виключно від вартості природного газу, врахованого у структурі діючих тарифів на послуги теплопостачання, та питомої ваги цієї складової у структурі собівартості послуги.
 
Чим більша вартість газу у структурі тарифу та чим більша його питома вага, тим більший відсоток перерахунку для споживача. І навпаки, чим менша вартість газу і його питома вага у структурі тарифу (наприклад за умови використання підприємством для виробництва теплової енергії інших видів палива: вугілля, дров, пелетів, електричної енергії, тощо) тим менший відсоток повернення коштів споживачеві.
 
При цьому варто звернути увагу, що соціальна допомога для споживача послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (пільги та субсидії) наразі залишається незмінною (не зменшуватиметься розмір пільг та субсидій у зв’язку з проведенням перерахунку).
 
Звертаємо увагу, що не в усіх рахунках споживачів вказана різниця в тарифах, за якими здійснено перерахунок, адже рішення про зменшення розміру плати за теплову енергію та комунальні послуги було прийнято напередодні виставлення рахунків, отже, не всі підприємства мали час на позначення в квитанціях суми наданої знижки.
 
Для прикладу, наведемо рахунок споживача з м. Києва з квартирою площею 48,8 кв.м.
 
У листопаді 2019 року обсяг споживання тепла квартирою згідно з показниками будинкового приладу обліку становив 0,5846 Гкал (при температурі +4,5°C), а у грудні 2019 року 0,789 Гкал (при температурі +2,7°C).
 
Тариф на послугу з централізованого опалення незмінний – 1654,41 грн/Гкал.
 
Відповідно, нарахування за послугу становило:
 
 • у листопаді 2019 року 967,17 гривень (0,5846 Гкал х 1654,41 грн/Гкал);
 • у грудні 2019 року 1305,33 гривень (0,789 Гкал х 1654,41 грн/Гкал).
Згідно з постановою КМУ від 24.12.2019 №1082 споживач за грудень 2019 року отримав суму перерахунку у розмірі 287,17 грн.
 
Тобто, замість 1305,33 грн споживач заплатив 1018,16 (менше на 287,17 грн).
 

Інформація про проведений перерахунок зазначена у платіжці окремо. 

]]>